Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / OljemÃ¥lningar / OljemÃ¥lning 9344375



*

nr 934 4375


Evald Kallstenius

(1898-1957), Sverige


Oljemålning, Evald Kallstenius (1898-1957), skärgårdsvik, signerad, 64x57


Evald Kallstenius, svensk målare född i Stockholm 1898, död 1957.

Utrop:

600 kr

Såld:

1.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 januari 2015
kl 20:06:07


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/1 11:56:01 1      500 kr
12/1 17:19:14 2      200 kr
12/1 17:19:14 1      250 kr (Budbetjänt)
12/1 17:19:24 2      300 kr
12/1 17:19:24 1      350 kr (Budbetjänt)
12/1 19:42:01 3      400 kr
12/1 19:42:01 1      450 kr (Budbetjänt)
12/1 19:42:49 3      500 kr
12/1 19:42:49 1      500 kr (Budbetjänt)
12/1 19:53:47 4      800 kr
12/1 19:57:25 5      700 kr
12/1 19:57:25 4      800 kr (Budbetjänt)
12/1 19:57:41 5      900 kr
12/1 19:59:30 4      1.000 kr
12/1 20:01:07 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • 12 jan

e-auktion

Årets första auktion innehåller en liten specialavdelning med 24 verk av Stockholmsfödda konstnären Stefan Tunedal. Tunedal är född 1959.

Läs mer om e-auktion

  • Konstnär/Designer

Evald Kallstenius

Evald Kallstenius, svensk målare född i Stockholm 1898, död 1957.

Läs mer om Evald Kallstenius
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: evald kallstenius olja oljemålning oljemålningar skärgård skärgården skärgårdsvik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vatten
  • 8052 Olja / collage
    Kerstin Lundin (1947), monogramsignerad KLU, kompo..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:12
  • 8077 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:20
  • 8076 OljemÃ¥lning
    Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:22
  • 8083 OljemÃ¥lning
    Carl Månsson (1892-1976), Sverige. Signerad, skåne..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:12
  • 1023 OljemÃ¥lning
    David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8030 OljemÃ¥lning
    Ib Puja, Ubud Bali. Signerad, daterad 2018, portal..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:45




Ladda ner broschyr